Pióca terápia

Magyarországon is több százéves múltra tekint vissza a népi orvoslás területén, őseink bevált és hatékony gyógyító kezelése volt a nadályterápia. A pióca alkalmazása egy kiegészítő kezelés az egészség helyreállítási folyamatában. Ma már a tudományos kutatások is bizonyítják a pióca nyálában lévő, különleges vegyületek jótékony hatásait. A piócakezelés során semmilyen káros hatás nem fordul elő kivéve az ellenjavallatok fennállása esetén. A piócák a nyálukban lévő Hirudin megfelelő arányú keverését beállítják saját számukra, közben gyógyul a gazdatest is. A hirudin serkenti a vérkeringést, javítja a görcsös végtagok, ödémás lábak vérellátását, fokozza a vér áramlását, ezáltal megszünteti a vérpangást, elősegíti a hematómák felszívódását. Ezen kívül gyulladásgátló, gyulladáscsökkentő és vírusölő hatása is van.A pióca nyálában nagyon még sok, más módon pótolhatatlan gyógyító hatású anyagot fedeztek fel, amely akár 100 különböző hatóanyagot is tartalmazhat. Ezek között sokat a gyógyszeriparban a mai napig nem tudtak szintetizálni és előállítani.

Az orvosi pióca emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatásai

-Az orvosi pióca jótékony hatással van számos akut problémára, de már maga a probléma megelőzésére is.

- Általánosan ellenállóbbak leszünk a fertőzésekkel szemben, alapvetően nő a szervezet immunitása, legyengíti a testben lévő kórokozók életképességét, kedvezően befolyásolja a gyulladásos tüneteket.

-A piócaterápia sikeresen alkalmazható minden betegségnél, amelynek hátterében gyulladás áll!

- Hatásos az érelmeszesedés, trombózis megelőzésére, a vérrögképződés megakadályozására, véroldó és véráramlást serkentő hatásának köszönhetően a pióca alkalmas a pangó vérkeringési zavarok okozta szövődmények csillapítására.

-Nyirokkeringést javítja, a nyirokáramlás felgyorsítása. Segíti a szövetben lévő régi lerakódások kiválasztódását és feloldódását, a vérkeringés helyreáll. Így lazulást érzékelhetünk a végtagjainkban ( pl. lábban kialakult ödémák alábbhagynak).

-Javítja a vérellátást: belső szervek, izmok, ízületek iesetében, megszünteti a szövetekben a fehérjepangást, a mobilizálható ödémákat, cellulitist és csökkenti a fibrózis kialakulását.

- Piócával a legmakacsabb lábszár fekély, vagy ödéma is kezelhető, de hatásos ízületi gyulladások, görcsös vénák és visszér problémák esetén is.

-A pióca kiválóan alkalmazható fejfájás, fülzúgás, a hallójáratok és a mandulák gyulladásai, fogínysorvadás és más fogínybetegségek esetében is.

-A magas vérnyomás, tartós migrén, de akár a porckorongsérv, a hólyaggyulladás vagy a változókori panaszok is kezelhetők orvosi piócával.

-A testen található véraláfutások, kiütések, sérülések kezelésére is bevált módszer.

-Gyulladás gátló, véralvadásgátló és görcsoldó hatást képes kifejteni

-Alkalmazható reumás és egyéb ízületi betegségeknél is.

-Csökkenti az allergiás tüneteket, segít megelőzni azokat, javítja az asztmások légzését.

FONTOS TUDNIVALÓK, MIELŐTT PIÓCAKEZELÉSRE ÉRKEZIK:

– Kényelmes sötét színű ruházatban érkezzen, az esetlegesen átszivárgó vérzés miatt. Vastag, nedvszívó réteggel kötözöm majd át a szívás helyét, ezért laza ruházatban érkezzen!

– Mindez mozgásában korlátozhatja.

– Mellőzze az illatosított tusfürdőt, krémeket, dohányfüstöt, cigarettázást.

– Tájékoztatnia kell a piócakezelést végző személyt arról, hogy szed-e véralvadásgátlót (vérhígítót), vérnyomáscsökkentőt, bétablokkolót.

– Egy kezelés kb. 1,5 óra hosszat vesz igénybe.

– A kezelés napján tilos mindenféle intenzív tevékenység végzése.

– Igyon sok folyadékot!

– 24 óra után levehető a kötés, lehetőleg addig ne cseréljen kötést, mert felszakítja a kialakult sebfelszínt. A seb 36 óráig vérezhet.

– Ajánlatos otthon tartani steril mullpólyát, mull lapot, ragtapaszt, s ha a kötés átvérzik, vagy ha 24 órán túl vérzik, kötözze újra!

– Csak kivételes, rendkívüli esetben, ha vérzés nem áll el, Hyperol tabletta javasolt vérzéscsillapításra.

– A viszkető sebet tilos vakargatni, piszkálgatni, ha mégis ez nagyon elviselhetetlen, akkor lehet jegelni, hideg vizes ruhával borogatni, vagy Fenistil géllel kenni. Ha nagyon viszket, duzzadt, a bőrpír nagyon nagy, akkor lehet kalcium pezsgőtablettát vagy calcimusc injekciót inni.

– Mindezek természetes reakciók, illetve annak mértékében, amilyen azon a testterületen a keringés állapota, illetve az anyagcsere működése.

– Ezek a reakciók történhetnek a kezelés napján, a kezelés utáni napokban, vagy a piócázást követő héten.

– A kezelés után nagy nyugalmat, vagy bágyadtságot, álmosságot érezhet. Ezért nem ajánlott az autóvezetés, a hosszú séta, nehéz megterhelés.

– Előfordulhat ritka esetben hidegrázás, láz, ilyenkor a kezelést megelőzően a szervezetben már valamilyen betegség lappangott.

– A piócák harapása enyhe fájdalomszerű, csípés és szúrás érzetű, a szívást lüktető érzés követheti.

– Kezdetben kevés piócát rakunk fel, majd fokozatosan emeljük a számukat, ez mindig egyénre szabott.

– Általában tíz kezelést ajánlunk, heti-kétheti-esetleg havi rendszerességgel, de ettől eltérünk, ha a páciens kezelés utáni reakciója másképpen indokolja. A rendszeresség a lényeg. Egy piócaterápia akkor lehet teljes körű és hatékony, ha egy kúrát végig csinálunk!

Általában a harmadik kezelés után jön majd enyhe jobb érzés. Akár az első, de általában az ötödik alkalom után már határozottan érezhető a javulás, de a maradandó gyógyult állapot érdekében a 10 alkalom javasolt a kezelés így éri el célját.

Vannak helyzetek, amikor ettől több alkalom, vagy hosszabb, rendszeres kezelés szükséges.

- Hosszabb szünetet kell tartani egy-egy kúra között.

- A pióca harapások helyét nyáron kicsit nehezebb eltakarni és védeni az erős UV sugaraktól, pancsolásoktól.

-Kezelés után legalább 4-5 napig nem javasolt szoláriumozni, edzeni, szaunázni, közfürdőbe és strandra menni, a vérbőség fokozódása miatt, valamint a felülfertőződés lehetősége miatt.

Pióca kezelés kontraindikációk, ellenjavallatok

Az alábbi estekben a pióca kezelés alkalmazása nem ajánlott! Szükséges ezek fennálása esetén a kezelő személyt tájékoztatnia!

1. Antikoaguláns, véralvadást gátló gyógyszerek szedése (Pl. Marcumar, Syncumar, Varfarin, Heparin, és számos új véralvadásgátló gyógyszer)

2. Hemofilia, vérzékenység, hematológiai megbetegedések. Hemofília minden formája. Acetil savval és clopidoglerrel való gyógyszeres kezelés nem jelent kontraindikációt, de nagyobb körültekintést igényel.

Ha egy kombinációs kezelés áll fenn (a páciens az acetilsavat és a copidogrelt egyidejűleg kapja) , ha orvosilag lehetséges, hagyja abba a copidogrel szedését öt nappal a piócaterápia előtt. Kezelés előtt ne szedjünk halolajakat, enzimkészítményeket (z.B. Wobenzym), c-vitamint és ginkgo-bilobát magas koncentrációban.

3. Erozív gasztrítisz, akut gyomorfekély és gyomorhurut. E.G. nyálkahártya sorvad, pusztul, gyakran izgató gyógyszerek pl: aszpirin is okozhatja, nyálkahártya sérül, begyullad.

4. Vérzéses diathesis, leggyakrabban orr vagy más szervek vérzésében nyilvánul meg.

5. Belső vérzések, gastro-intestinalis (gyomor-bélcsatornához tartozó). Szájüregtől a végbélig lehet vérzés.

– vérhányás – hematetemezis

– szurokszéklet – meléma

– végbélvérzés – hematokézia

6. Anémia (vérszegénység). A vérszegénység minden fajtája, ha a hematokrit érték 42% alatt van, vagy csontvelő szuppresszió esetén vagy ha a hemoglobin koncentráció kisebb a normál értéknél.

Krónikus vérszegénység:

– Csontvelőben lecsökken a vörösvértestek képzése.

– Vörösvértestek hamarabb pusztulnak el.

– Jelentős vérveszteség esetén.

Vashiányos vérszegénység:

– leggyakoribb hiánybetegség, nőkön hétszer gyakoribb. Az anémia 70-80%-át vashiány okozza, vashiány = vérszegénység.

Vashiány oka:

– Elégtelen vasfelszívódás, vega táplálkozás.

– Vérveszteség, menstruáció, baleset, fekély, belső vérzések, daganatok.

7. Immungyengeség (kemoterápia, TBC, AIDS, HIV betegeknél nem szabad alkalmazni), nem ajánlott immunszuppresszív gyógyszereket szedő betegeknél, szervátültetésnél (transzplantáció), mivel a kezelés az immunrendszert erősíti.

8. Akut stádiumban lévő fertőző betegségek. A fertőzőbetegségek nehezítik vagy gátolják a sebgyógyulást. Plasztikai sebészet alkalmazásánál a piócakezelést antibiotikumos kezeléssel egészítik ki, hogy a fertőzéseket elkerüljék.

9. Súlyos krónikus szervi megbetegedések esetén a pióca kezelés tilos! (előrehaladott rákos betegségek, dialízis, szívelégtelenség, veseelégtelenség, májcirrózis, ascites, generizált ödéma, kollagenózis, dialízises betegek, immunrendszer betegségei, vérképzési szervek elégtelen működése, stb.)

10. Sebgyógyulási zavar és nehézségek (Pl. diabetes mellitus, jelentős túlsúly, hosszabb ideig tartó kortizonnal való terápia)

Ha előrehaladott cukorbetegség áll fent, súlyos komplikációk léphetnek fel egyes esetekben, fontos a páciens kórelőzményét figyelembe venni, pl: lábszárfekélynél nem szabad a piócát a beteg felületre tenni.

11. Ismert allergia a pióca hatóanyagai ellen, vagy ha hajlam van fehérje allergiára, akkor ellenjavallt mert a piócák idegen fehérjékkel rendelkeznek.

Komoly allergiás tünetek 0,02%-ban fordulnak elő.

12. Keloidképzésre, túlzott hegesedésre való hajlam esetén a harapási területen keloid képződhet.

13. Tartós hypotensio (alacsony vérnyomás)

14. Sepsis.

15. Terhesség és szoptatás esetén pióca kezelés nem alkalmazható, mivel mellékhatás léphet fel, amit gyógyszerrel kellene kezelni, melyek terhesség alatt nem szedhetők.

16. Testnyílásba és szemre, fülbe, mellbimbóra, nemi szervekre, vénákra nem szabad tenni.

17. Ha a páciens nem egyezik bele a kezelésbe. Irtózás a piócától, pszichés problémák. Nem írja alá a beleegyező nyilatkozatot.

18. Menstruáció, pre menstruációs és post menstruációs vérzés.

Kezelés menete

A kezelés kizárólag biofarmokon, steril körülmények között tenyésztett, tanúsítvánnyal rendelkező piócákkal történik!

-Az orvosi piócát mindig célirányosan használjuk, oda helyezzük fel, ahol a problémás góc van. ennek ellenére a keringési rendszer által a kezelés hatással van egész testre.

A különböző méretű piócákat felhelyezzük a kezelendő területre és megvárjuk amíg szívni kezd. A pióca tapadókorongján három, félkör alakú fűrészke található, amelyek segítségével megkapaszkodik a felületen és közvetlenül tiszta hirudint fecskendez a vérbe, így meggátolja a véralvadást, akár több órára is, majd szívni kezd.

A piócát segédeszközzel felhelyezzük a kezelendő területre, és megvárjuk amíg szívni kezd. Az érintett felület előmelegítése lerövidítheti az időt, amíg a pióca betapad.

A pióca harapása nem fájdalmas, maximum apró tűszúrásként érezhető. Egyesek enyhe égő érzést tapasztalhatnak az érintett helyen, ami a véredények kitágulására vezethető vissza. A pióca nyála fájdalomcsillapító hatású kémiai anyagot is tartalmaz, ezért a harapást csak rövid ideig érzékeljük.

Egy alkalommal több piócát is alkalmazhatunk, de ez nagymértékben függ a kialakult problémától, a probléma helyétől és jellegétől, valamint annak súlyosságától.

A kezelés után enyhe utóvérzés lép fel a pióca által a hajszálerekbe juttatott véralvadásgátló anyag miatt, a vér akár még 36 órán keresztül is szivároghat.

Ez a vérzés nem jelentős, de önmagában soknak tűnik, emellett jótékony, a nyirokáramlást serkentő hatása is van, ami fontos részét képezi a piócakezelésnek. A nyirokrendszeren keresztül haladó intersticiális folyadék és a gyulladással és salakanyagokkal teli vér kiszívása miatt, a pióca kezelést tekinthetjük egy kisebb méregtelenítésnek is.

A pióca nyálával szervezetünkbe örömhormonokat juttat, vitalitásszintünk egyértelműen és mérhetően megnő, rezgésszintünk emelkedik, auránk kb. egy- másfél méterrel tágul.